İletişim 0 (332) 352 42 45
info@konyastkplatformu.org.tr
Nişantaşı Mah. Dr. Hulusi Baybal Cad. Sefa İş Merkezi 28/203 ve 204 Selçuklu/Konya

SİVİL DURUŞ, SİYASİ YORUMLARA KURBAN EDİLEMEZ

Sivil duruş, siyasetin siyasetle, siyasetin toplumla,  siyasetin devletle ilişkilerinde sözü olmayı, söz söylemeyi, ama sözü taraflardan biri adına söylememeyi gerektirir.

BİSAV ile ilgili açıklamamız, sadece vakıf gelenek ve kültürüne ilişkin hassasiyetimiz ile ilgili olup, o çerçevede değerlendirilmelidir. Olayın siyasi mecralardaki tartışma kısmı, bizim ilgi alanımız dışındadır.

Bu yönüyle Sayın Ahmet Davutoğlu'nun 6 Mart 2020 tarihinde Kanal 42'de yaptığı programda, STK Platformuna baskı yapıldığı iddiası, STK Platformunun  siyasete malzeme yapılma çabası olup, maksadımız ile örtüşmeyen bir yaklaşımdır.

Ayrıca bu açıklamamızdan dolayı da her hangi bir dışlanma yaşamış değiliz. 28 Şubat döneminde baskı ve dışlanmaların her türlüsünü yaşamış STK' ların oluşturduğu bir yapı olarak  baskı'nın da  dışlanmanın da nasıl olduğunu çok iyi biliriz.

Bu tecrübelere sahip olarak, vaki açıklamamızdan dolayı baskıya muhatap olduğumuzu söylemek doğru bir tespit değildir. Keza, bu açıklamamızı birilerinin kendilerine destek, siyasi iktidara tavır olarak değerlendirmesini de kabul etmemiz mümkün değildir.

Sadece hak ve adaleti esas alan sivil duruşumuzun, siyasi hesaplaşma konusu yapılamayacağını tekrar ediyor, sivil duruşumuzun devam edeceğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Konya STK Platformunu oluşturan 185 Sivil Toplum Kuruluşu

Konya STK Üyeler Tüm Üyeler