İletişim 0 (332) 352 42 45
info@konyastkplatformu.org.tr
Nişantaşı Mah. Dr. Hulusi Baybal Cad. Sefa İş Merkezi 28/203 ve 204 Selçuklu/Konya
Duyarsız Kalmayalım ki, Coğrafyamıza Huzur Gelsin || Konya STK Platformu

DUYARSIZ KALMAYALIM Kİ, COĞRAFYAMIZA HUZUR GELSİN

Yeni bir miladi yıla girerken, Müslümanların yaşadığı coğrafyalar kan ağlamaya, Müslümanların kanı akmaya devam ediyor.  1979 yılından bu yana Afganistan, 2003 yılından bu yana Irak, 2011 yılından bu yana hemen yanı başımızda Suriye ve tam 300 yıldır Doğu Türkistan, işgalin, ölümün ve acının tarifsiz şekilde yaşandığı coğrafyalar olmaya devam ediyor.

İsrail tarafından işgal edilen Filistin, ABD tarafından yerle bir edilen Ortadoğu, Avrupa tarafından sömürülen Afrika ve Çin tarafından sistematik olarak yok edilen Doğu Türkistan, kardeşlerimizin yurtları,  bizim coğrafyalarımız, orada yaşayan insanlar bizim insanlarımızdır.

Emperyalist devletler tarafından yürütülen sistematik asimilasyonlar ile milyonlarca ölü, milyonlarca tedavisi mümkün olmaz şekilde fiziksel ve ruhsal yaralı, kaderleri ile baş başa bırakıldı.

Başta BM olmak üzere uluslararası kurumların seyrettiği, hatta Srebrenitsa katliamında olduğu gibi destek bile verdiği bu katliamlara, işgallere ve zulümlere duyarlılık sahibi tüm toplumların, milletlerin karşı durması ve hayır demesi gerekmektedir. 2020 yılına girdiğimiz şu günlerde, vicdan taşıyan merhamet sahibi insanlar, devletlerine ve uluslararası kuruluşlara baskı yapmalı,  bu mazlum coğrafyaların özgürlüğü için tarafını belli edecek etkinliklerle bir farkındalık oluşturmalıdır.

Hepimizin bildiği gibi bugünlerde Suriye rejiminin İdlip’te yaptığı bombalamalardan dolayı yeni katliamlar ve yeni göçler yaşanmaktadır. Dört milyon insanın yaşadığı şehir hiçbir kural tanımadan bombalanmakta, mevzi gözetilmeden sivil bölgeler yerle bir edilmektedir. Çoğunluğunu çocuklar, kadınlar ve yaşlıların oluşturduğu Yüz binlerce Suriyeli, çaresiz bir biçimde Türkiye sınırına doğru akın akın gelmektedir. Bu, üzerine ivedilikle eğilmemiz gereken çok ama çok acil bir konu olarak önümüzde durmaktadır.

Hep mazlumdan yana olmayı seçmiş halkımızı,  bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mazlum coğrafyalara ilgi göstermeye, gündemlerinde tutmaya davet ediyoruz.

Konya STK Platformu olarak, Konya'mızda bu konularda faaliyet gösteren, vakıf ve derneklere teşekkür ediyoruz. Yapılan bu faaliyetleri desteklediğimizi belirterek tüm halkımızı bu vakıf ve derneklere destek vermeye davet ediyor, bu coğrafyalar ile ilgili yapılan kampanyalara eşlik etmeye çağırıyoruz.

Bu yardımlar, o mazlumlara fiziksel olarak değilse bile,  kalbimizle ve malımızla yanlarında olduğumuzu gösteren en önemli çabamız olarak kaydedilecek,  Rahman'ın huzuruna vardığımızda yüzümüzü ağartan bir mazeret olabilecektir.

Konya STK Platformu olarak 2020 yılının işgal, tehcir ve zulümlerin son bulduğu, huzur ve barışın hâkim olacağı bir yıl olmasını temenni ediyoruz.

 

Muhsin Görgülügil

Konya Sivil Toplum Kuruluşları(STK) Platformu Başkanı

Konya STK Üyeler Tüm Üyeler