İletişim 0 (332) 352 42 45
info@konyastkplatformu.org.tr
Şemsi Tebrizi Mah. Şerafettin Cad. Hekimoglu İş Merkezi 10/209 Karatay / Konya

KAMUOYU AÇIKLAMASI

Çin’de başlayarak ülke, felsefe, inanç, düşünce, ekonomik statü ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm dünyayla beraber ülkemize de yapılan Korona virüs salgını nedeniyle içinden geçmekte olduğumuz bu çetin dönemde bir taraftan virüsün daha fazla yayılmasını engelleme diğer taraftan salgında toplumun hareketlerinin kısıtlanması sebebiyle ortaya çıkan olumsuz etkileri giderme adına çaba sarf etmemiz gerekiyor. İnsanımızın evlerine sığındığı, iletişim ve etkileşimi asgari seviyeye düşürdüğü bu dönemde ekonomik olarak sıkıntı çeken ve yalnız yaşadığı için temel ihtiyaçlarını gideremeyen kardeşlerimize ulaşma yönündeki sorumluluklarımızın farkında olmalıyız.

Bugün toplum olarak, dünyada eşi, benzeri bulunmayan dayanışma duygu ve reflekslerimizi, tarihsel genlerimizde gizli birlik ve beraberlik düşüncemizi fiiliyata dökme dönemdeyiz. Serbest çalışan, işyerleri kapatılan, ekonomik geliri olmayan ve kimsesiz insanlarımızın ihtiyaçlarını beraberce karşılamak durumundayız. 

Bu kapsamda Cumhurbaşkanımızın himayelerinde başlatılan Milli Dayanışma Kampanyasına destek vermenin önemli olduğuna inanıyoruz. Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu Cehennemden azabından kurtuluş olduğu müjdelenen mübarek Üç Aylarda böyle bir dayanışma kampanyasını çok anlamlı buluyoruz. Üye sivil toplum kuruluşlarımızdan büyük bir kısmı zaten bu yöndeki çalışmalarını devam ettiriyorlar; önümüzdeki dönemde bu gayretlerini toplumun desteğiyle daha da artıracaklar. Bugünler geçtikten, felaketler bittikten sonra daha mutlu, daha huzurlu ve daha esenlik içinde bir toplum için elimizden geleni esirgemeden yerine getirelim. Küçük-büyük, az-çok olduğuna bakmadan yapacağımız yardımlar mutlaka yerini bulacak, mutlaka birilerinin yaralarını saracaktır. 

Yapay uluslararası ittifakların parçalandığı, insanların yağma ve talan faaliyetlerine giriştiği bizim dışımızdaki toplumların aksine bugünün tam da dayanışma sergileme tam da zayıfa destek verme günü olduğunu kendimize, çocuklarımıza ve tüm dünyaya göstermeliyiz. Benzer örnekleri Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, Kıbrıs Barış Harekâtında gösterdik. Bir gayretle tekrar aynı tavrı sergilemeliyiz. 

Gayret bizden, yardım Cenab-ı Allah’tan. Allah yardımcımız olsun.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu

Konya STK Üyeler Tüm Üyeler