İletişim 0 (332) 352 42 45
info@konyastkplatformu.org.tr
Şemsi Tebrizi Mah. Şerafettin Cad. Hekimoglu İş Merkezi 10/209 Karatay / Konya

TUNUS ÜZERİNDEN İSLAM DÜNYASI DİZAYN EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Yine İslam coğrafyasında, yine yeni bir darbe teşebbüsü ile karşı karşıyayız. Tunus’ta halkın iradesiyle göreve gelen Meclisin ve meşru hükümetin, güç kullanılmak suretiyle görevden el çektirilerek bir yönetim darbesi icra edilmekte olduğunu üzülerek takip ediyoruz.

Bu defa da kökü dışarıda elebaşlarının kontrolünde, ancak ülke içindeki yardakçıları eliyle planlanan ve uygulamaya konulan bu girişim, Tunus halkına kan ve gözyaşından başka bir şey getirmez. Kötü bir gelenek hüviyeti kazanarak İslam toplumlarını etkileyen bu ve benzeri halk iradesini dışlayıcı girişimleri kabul etmemiz mümkün değildir.

İstişare yoluyla ve toplumsal uzlaşma fikriyle seçilen temsilcilerin toplumlarıyla beraber hareket etmek suretiyle ülkelerinin meselelerini hızlı biçimde çözebilecekleri herkesçe malumdur. Bu yolu tercih etmek yerine şiddet yoluyla ve tepeden inmeci bir yaklaşımla yönetime el koymak hiçbir gerekçeyle mazur gösterilemez. Akdeniz’in nadide ülkelerinden biri olan Tunus’un kendi kaynaklarıyla kendi geleceğine dair kararlar vermesi hepimizin dileğidir.

Tunus’ta tüm dünyaya göstermeye çalıştıkları şey; birtakım entrikacı Siyonist güdümlü çevrelerin istedikleri ülkeye, kendilerine boyun eğmeyen toplumlara her zaman ayar verebildikleri mesajını vermektir. Daha geçtiğimiz günlerde 5. yılını idrak ettiğimiz 15 Temmuz’un rövanşını buz kez Tunus üzerinden alma girişimi olarak algıladığımız bu olayı şiddetle kınıyor, bizlere verilmek istenen mesajı sahiplerine misliyle iade ediyoruz.

Nehirleri tersine akıtmak mümkün değildir. Elbet bugünler geçecektir. Tunus, eninde sonunda selamete kavuşacak, Tunus halkının iradesi tecelli edecektir. Dualarımız ve desteklerimiz Tunus’lu kardeşlerimizle beraberdir. Allah yar ve yardımcıları olsun.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu

Konya STK Üyeler Tüm Üyeler