İletişim 0 (332) 352 42 45
info@konyastkplatformu.org.tr
Şemsi Tebrizi Mah. Şerafettin Cad. Hekimoglu İş Merkezi 10/209 Karatay / Konya

KORONA ÜZERİNDEN ŞEHRİMİZE YÖNELTİLEN ALGI OPERASYONU KABUL EDİLEMEZ

Korona virüsle mücadelede pek çok gelişmiş ülke ve milletten daha iyi bir performans sergilediğimiz, bu kapsamdaki kısıtlamalara ekseriyetimizin azami derecede uyma yönünde hareket ettiği bir dönemde bir kısım medya organlarındaki şehrimizi ve insanımızı karalama boyutlarına varan yayınları anlamakta güçlük çekiyoruz. Ferdi birkaç olayı ön plana çıkararak, Konya’nın adeta bir günah keçisine döndürülmeye çalışılma gayretlerini hayret ve kızgınlık içinde takip ediyoruz.

Pandeminin ilk ilan edildiği bir yıl öncesinden beri halkımızın büyük çoğunluğu kısıtlama ve uyarılara uymuş, yetkililerin direktif ve önerilerine saygıyla yaklaşmıştır. Yetkili makamlar ve görevliler bu konudaki mevzuatı sıkı biçimde takip ederek, kısıtlamalara uymayanlara göz açtırmamışlardır. Konya meskûn insanlarıyla, bürokrat, siyasetçi, sivil toplum gönüllüsü ve sair kişi ve kuruluşlarıyla uyum içinde hareket eden bir şehirdir. Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinde görülebilecek bireysel ihlallerin Konya’da da yaşanması gayet normaldir. Nitekim kolluk kuvvetleri ihlal vakalarına hemen müdahale etmekte, gerekli işlemleri anında yapmaktadırlar.

Konya’yı bir türlü sevemeyen, sergilediği birlik ve beraberlik havasını hazmedemeyen çevrelerin medya organları üzerinden bu aziz şehri ve ahalisini hedef alması beklediğimiz ancak hazzetmediğimiz bir girişimdir. Konya’dan bu çevrelere ekmek çıkmaz.

Bir metropol olan şehrimizin ülkenin doğu-batı ve kuzey-güney ekseninde, ulaşım noktalarının kesiştiği bir konumda olması, artan trafik ve yoğunluğun getirdiği dışsal yük ve faktörler gibi etkenlerden dolayı istatistiklerde yüksek çıkan oranları da ekleyerek servis ettikleri gerçek hilafı haberler üzerinden şehrimizin karalanmaya çalışılması kabul edilebilir bir tavır değildir. Nitekim yüksek vakalara yönelik başlatılan ve bizim de sivil toplum olarak desteklediğimiz ‘mavi şehir’ çalışması bunun bir neticesidir.

Şehir, birlik ve beraberlik havası içinde ekonomik ve sosyal yönden pandeminin olumsuz etkileri bertaraf etmeye çabalarken ve moralleri yüksek tutarak salgınla mücadele ederken bilinçli olduğuna inandığımız algı çalışmalarıyla lekelenerek adeta tüm ülkeye hedef gösterilmeye çalışılması iyiniyetli olmadığı gibi doğru da değildir.

Konya Sivil Toplumu olarak bu vesileyle halkımızı gerekli tedbirlere riayet etmesi yönünde tekrar uyarırken, yapılan yayınların gerçeği yansıtmadığını herkese ilan ederiz. Doğruları çarpıtarak topluma lanse eden medya organlarını kınar, toplumumuzu bu yöndeki algılara karşı uyarırız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu

Konya STK Üyeler Tüm Üyeler