İletişim 0 (332) 352 42 45
info@konyastkplatformu.org.tr
Şemsi Tebrizi Mah. Şerafettin Cad. Hekimoglu İş Merkezi 10/209 Karatay / Konya

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ TARİHİN RAFLARINA TERK EDİLDİ

Son dönemlerde gündemimizi yoğun biçimde meşgul eden ve bizim de çekincelerimizi iletmiş olduğumuz İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı Kararı ile feshedilmesi son derece isabetli bir tercih olmuştur. Aileyi ve milli hassasiyetlerimizi rencide noktasına ulaşan tesirleri nedeniyle bu uluslararası antlaşmanın tüm etki ve sonuçlarıyla beraber ortadan kaldırılması için ilk adımın atılmış olması bizleri sevindirmiştir. Milli hassasiyetlerimize karşı olan duyarlığı nedeniyle, kararı alan Cumhurbaşkanımıza Sivil Toplum olarak şükranlarımızı sunuyoruz.

Aile ve mensuplarının, bu kutsal yapının bütünlüğü içinde korunması için Anayasanın 41. maddesi ile getirilen hükümler yeterli olabilecek ve hatta buradaki mekanizmalar yine ulusal hukuk sistemimizle geliştirilebilecekken uluslararası bir antlaşmanın gölgesine sığınmak gereksiz idi. Sayın Cumhurbaşkanımız, Kararıyla bunu vurgulamış oldu.

Esasen, aile bütünlüğünün muhafazası ve özellikle kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için sadece yasal metinlere değil, daha üst değer ve kavramlara ihtiyaç duyulduğu da unutulmamalıdır. Kültürümüzde ayakları altına Cennet serilmiş olan, son derece narin yapısı ve yapıcı hususiyetleriyle sürekli el üstünde tutulması gereken kadını basit metinlere indirgemenin bu kitleye yönelik şiddeti önlemediği maalesef acı biçimde tecrübe edilmiştir.

Ailenin ifsadının bütün bir toplumu bozulmaya götüreceği düşüncesiyle, aileye yönelik çalışma ve çabalarımıza hız kesmeden devam edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Sivil Toplum olarak bu yöndeki gayretleri teşvik kararlılığımızı vurgularken, öze dönüşe yönelik sorumluluğumuzu hatırlamak ve hatırlatmak isteriz. Bunu da birileri istedi diye değil, ihtiyacımız olduğu için yapmalıyız.

Unutmayalım, aile toplumumuzun en son kalesidir!

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Konya STK Üyeler Tüm Üyeler