İletişim 0 (332) 352 42 45
info@konyastkplatformu.org.tr
Şemsi Tebrizi Mah. Şerafettin Cad. Hekimoglu İş Merkezi 10/209 Karatay / Konya

1949’dan beri Çin Halk Cumhuriyeti’nin siyasi ve iktisadi ablukası altında olan Doğu Türkistan, yeryüzünde insan hakları ihlalinin en yoğun ve en acımasız yaşandığı yerlerden biridir. Demografik yapısı zorla değiştirilmekte, insanlar ya asimile edilmekte ya da göçe zorlanmaktadır. Asimilasyon ve tehcire itiraz edenler ise, 71 yıldır acımasızca katledilmektedir. Tüm bu yaşananlar, maalesef uygar olduğu iddiasındaki dünyanın gözü önünde ve alenen işlenmektedir.

Bugün yoğun bir asimilasyona uğrayan Doğu Türkistan'ın değişen demografik yapısı hakkında Çin'in verdiği bilgiler dışında da bir veri bulunmamaktadır. Bu verinin ne kadar sağlıklı olduğunu konuşmak bile anlamsız. Bir toplum tam 71 yıldır yok edilmekte ve insanlık bu zulme karşı duyarsız kalmaya devam etmektedir.

Bu güne kadar milyonlarca Çinliyi Doğu Türkistan topraklarına yerleştiren ve yerleştirmeye de devam eden Çin, kardeş aile uygulamasıyla her eve yerleştirdiği bir Çinli erkek ile Müslüman Doğu Türkistan halkının mahremiyetini de kirletmiştir. Kirletmekle kalmamış bunu dünyaya sanki matah bir uygulamaymış gibi pazarlamıştır.

Doğu Türkistan’daki Çinli sayısı 1949’da 300.000’iken, Çin Halk Cumhuriyeti istatistiklerine göre şimdi bu sayı neredeyse nüfusun yarıdan fazlasına ulaşmıştır. Her sene ortalama 250.000 arasında Çinli göçmenin bizzat devlet kontrolünde Doğu Türkistan topraklarına yerleşmesi sağlanmaktadır. Bu durum, önümüzdeki dönemde Doğu Türkistan topraklarının tamamının Çinlilerin yaşadığı bir bölgeye dönmesi anlamına gelmektedir.

İşgalin 71. Yılında Doğu Türkistan’da 1.500’e yaklaşan toplama kamplarında 3 milyonu aşkın Uygur ve diğer azınlıklardan insan bulunmaktadır.  Ailesi toplama kampı, çalışma kampı ya da cezaevinde olan yüzbinlerce çocuk, Çin hükümetince el konulmuş ve asimile çalışmalarına tabi tutulmuştur. Bu insanlığın tüm kazanımlarına ve elde ettiği haklara aykırı bir durumdur. Bu demografik soykırımın derhal durdurulması ve insanlığın ortak gücü Çin’in 71. Yılına giren bu işgaline son vermelidir.

Hukukun gücünün bir anlam ifade etmediği şu günlerde, gücü olanın sözde hukuk oluşturduğu bir sistem kurulmuştur. Bu sistem, Ortadoğu’da, Asya’da ya da kara kıta Afrika’da bazen ABD, bazen Rusya, bazen Çin ya da sömürgeci bir Avrupa ülkesi eliyle mustazaf halklar üzerinde bir zulme dönüşmektedir.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları olarak, Çin hükümetinin 71. Yılına giren bu sistematik zulmünü şiddetle kınıyoruz. Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu en üst perdeden haykırıyor, kardeşlerimizin acısını, acımız bildiğimizi ilan ediyoruz.

Doğu Türkistan’ın ülkemiz için birçok yönden çok önemli bir bağı ve ortak geçmişi olduğunu hatırlatıyor ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin daha çözümcü inisiyatifler almasını beklediğimizi ilan ediyoruz. Unutulmamalıdır ki, üzerinden kaç yıl geçerse geçsin zulümle abat olunmaz ve er ya da geç Doğu Türkistan özgürlüğüne kavuşup, bağımsızlığını kazanacaktır.

Konya STK Platformu Başkanlığı

Konya STK Üyeler Tüm Üyeler